A manapság 3200 lakosú Lébény már az ősidők óta lakott hely, és amikor a XII. század végén a Benedek-rendiek kolostort építettek ide, a környék szellemi központjává is lett egy rövid időre. Sajnos a tatárok és a csehek is letarolták a falut a következő évszázadban, de csodával határos módon (vagy tán csak igen vastag falai miatt), az 1202 és 1208 között épült apátsági templom remek állapotban vészelte át a sötét középkor által rá zúdított megpróbáltatásokat.
A törökök lerombolták ugyan az apátsági épületet, de a templom elég jó formában maradt ahhoz, hogy két barokk toronnyal kiegészítve ugyan, de eredeti stílusát nagyjából megtartva újítsák fel kétszer is a jezsuiták. Végül a XIX. század közepén jött egy nürnbergi építész, aki kicsit romantikus lélekkel megáldva, de tiszta román stílusban hozta rendbe a templomot, eltüntetve a barokk károkat. Alighanem ekkor kerültek fel a különleges sisakú tornyokra a vízköpők is. Ebben mondjuk akár tévedhetek is, mert Nyugat-Európában a vízköpőket már a XII. században is használták templomokon. Hogy miért kerültek akkoriban elő ezek a pogány múltat idéző szörnyetegek, arra több magyarázat is van. Egyrészt a Gonoszt voltak hivatottak a templom falain kívül tartani riasztó külsejükkel, másrészt a híveket tartották velük a templom falain belül, a végítélettől és a közelgő haláltól való félelem sugallatával.
Árpád-házi királyaink idején nem nagyon voltak még magyar építészek, és alighanem franciákat meg olaszokat hozattak szakérteni az építkezéshez. Így lett a templom külleme csinos francia jellegű, a robosztus, egyszerű belső tér pedig kifejezetten olaszos.
Két látványos bélletes bejárat van, közülük a nyugati főkapu egészen pompázatos.
A templom napközben elvileg nyitva áll, de ha mégsem, akkor az ajtón látható telefonszámot felhívva egy igen kedves és nagy tudású hölgy jelenik meg a helyszínen, aki rendkívül mélyreható idegenvezetést tart az utazóknak. Egy külső áttekintés után ő enged be minket a déli ajtón, hogy feltáruljon szemünk előtt a valóban ájtatos meghunyászkodásra késztető, szigorú és fennséges templombelső.
Az oszlopok eredetiek, a románkori íveket szépen követő boltozat feleannyi idős, és a jezsuitáknak köszönhetjük. Összességében remekül megmaradt az ódon középkori hangulat.
Távozás előtt az idegenvezető hölgy azt ajánlja, hogy vegyünk el egy útravaló szép üzenetet a jobb oldali hajó kis oltára előtt elhelyezett tálkából. Kedves és egyedi gesztus így útjára bocsátani a vendéget.
Pozitív gondolatokkal és élményekkel feltöltve indulhatunk hát tovább Mosonszentmiklós felé. Ebben a másik történelmi faluban született Kormos István, gyerekkori kedvencem, a Vackor nevű mackó főszereplésével kanyarított mesék szerzője. De a lényeg nem ez, hanem egy egyedülálló épületegyüttes, mely a falu katolikus templomából és két ikerkápolnából áll.
A gigantikus templomtorony mérföldekről látszik, így nem nehéz megtalálni a falu közepén. Ezt a látványt megpillantva nem tudtam másra gondolni, mint hogy a 47 méter magasra nőtt büszke anyuka bőszen őrzi jobbján és balján álldogáló csemetéit. De tévedtem, mert az anyukának vélt, 1700-as évek végén épült templom jóval fiatalabb, mint XVI. századi, jobb oldali kápolnája. Közelről nézve ódon falait, látszik is, hogy a Szent Kereszt-kápolna idősebb, mint bal oldali klónja, amit 1929-ben építettek fel úgy, hogy messziről nézve pontosan szimmetrikus képet mutasson a három épület. Ehhez hasonló teret sehol máshol nem találunk az országban. A templom képeit a huszadik században festették helyi művészek, de ebből semmit nem sikerült látnom, mert éppen mise volt, és a hívek még az előteret is megtöltötték.
Innen már csak egy köpésre van Öttevény, ahol a falu északnyugati végén, az egyes főútról a Rózsa utcába letérve találjuk meg a csendes zugban megbúvó Földváry-kastélyt.
A nem túl öreg, szinte már szerény palotát 1872-ben építették fel, állítólag neobarokk stílusban. A főhomlokzat jellege szerintem inkább egy eklektikus városi polgárházra hasonlít, de ennél sokkal hangulatosabb a hátsó oldal, ami tornácával, no meg a mellette lévő két hatalmas fával, a régi amerikai Dél levegőjét varázsolja elénk. Szinte vártam, hogy kilépjenek az ajtón az Elfújta a szél szereplői.
A kastélyban egy viszonylag drága, de igényesnek tűnő szálloda működik, ahol kellemesen vendégszerető a személyzet, mert beengedik a bámészkodókat a parányi, de szépen gondozott parkba.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése